Rug Pull İddiaları: O Altcoin Büyük Değer Kaybetti!

Likidite protokolü LENX, potansiyel bir hileye dair yeni söylentilerle sarsıldı ve tüm altcoin topluluğunun kafasını karıştırdı. AstroBoy takma adlı kullanıcıdan gelen son raporlara ve Etherscan’den gelen verilere göre, LENX Finance kurucuları John Kim ve Paul adlı başka bir kişinin dahil olduğu bir dizi transfer gerçekleşti.

LENX, Binance cüzdanına 10 milyon dolar aktardı

Çeşitli raporlara göre, LENX cüzdanından yaklaşık 10 milyon doların çekilip Binance hesabına bağlı bir cüzdana aktarıldığı iddia ediliyor. Boşalan cüzdan endişeye yol açtı. Böylece yatırımcılar ve piyasa katılımcıları arasında ciddi alarm zillerinin çalmasına neden oldu. İşlemin 26 Mart’ta bildirilmesinden bu yana LENX ekibinin iletişim eksikliği nedeniyle durum daha da kötüleşti.

Discord’daki protokolün sunucusunun üyeleri de transferler konusundaki hayal kırıklıklarını dile getirdi. Ayrıca ekibin bu sorunu çözecek gözetim eksikliğini paylaştı. LENX yöneticisi aynı zamanda Discord’daki para çekme işlemleriyle ilgili sorgulayan mesajları da kaldırıyor. Netlik eksikliği, üyelerin protokolün istikrarı ve bütünlüğü hakkında sorular sormasıyla spekülasyonlara yol açtı.

Altcoin fiyatı değer kaybetti

Kullanıcılar ayrıca ekibin getiri ve borç alma amacıyla Bitcoin işlevlerini destekleme hedeflerini takip edememesini de sorguladılar. CoinGecko’dan elde edilen veriler ayrıca sorunların platformun yerel token’ı üzerindeki etkisini de gösterdi. Ocak ayında, protokolün yerel tokenı LENX XD (XD) 0,26 dolara satıldı. Ancak o zamandan beri değer ciddi bir şekilde 0,02 dolara düştü. Bu şiddetli düşüş topluluktaki birçok kullanıcıyı tetikledi.

Çeşitli kuruluşların sorunların kökenine inme girişimleri bir miktar başarısız oldu. Medya firması Flywheel DeFi örneğinde, kurucu ortak John Kim ile yapılan bir görüşme tatmin edici olmayan bir yanıtla karşılandı. Firmaya göre Kim, konu hakkında yorum yapmaktan kaçınmakta. Ancak, şu anda bu konuda söylenecek bir şey olmadığını kaydetti.

Gerçekten neler oldu?

Bu arada diğer kurucu ortak Paul, para çekme olaylarını araştırıyor. Discord sunucusuna gönderdiği son mesajında ise olayla ilgili soruşturmaların devam ettiğini söyledi. Ekip, kaygıları gidermek için fonun aktarıldığı hesabı dondurmaya karar vererek 3 milyon doları geri aldı. Kurucu ortak fonları geri almak için çabalarken, transferin amacına ilişkin sorular ortaya çıktı. Protokolün itibarına ilişkin sorular da var. Bu arada bu olay aynı zamanda kripto endüstrisiyle ilgili bazı riskleri de ortaya çıkardı.

LENX Finance ile ilgili bu sorun aynı zamanda kripto dolandırıcılığının arttığı bir dönemde yaşanıyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi ABD Federal Soruşturma Bürosu tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, kripto dolandırıcılıklarının arttığını ortaya koydu. FBI, raporunda 2022’de 2,5 milyar dolardan fazla, 2023’te ise yaklaşık 3,9 milyar dolarlık zararı kripto dolandırıcılıklarına bağladı. Bu hızlı sıçrama, kripto dolandırıcılıklarından kaynaklanan kayıplarda %53’lük bir artışa işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x